Feed on
Posts
Comments

Resultat 2010

Motvindens Viska har blivit viltspårschampion. Grattis Söra och Viska.


jogga

I Ransäter 31/7 blev Barsajas Jogga BIR och Motvindens Ranger BIM

Pelltorparns Akilles BIR samt Cacib och BIG 2a i Köping


gustaf

Motvindens Ranger blev BIR och BIG 3 i Alfta

Uppf: T arkström, U Nielsen, vikingstad
Äg: Rose-Marie Eriksson, Borlänge


Tilda-3

Dobwest Fräsiga Frasvåffla har blivit svensk utställningschampion efter tre raka cert i Karlstad, Jönköping och Borås. Hennes titel och namn är nu SEvch SEuch J Dobwest Fräsiga Frasvåffla och ägare är Maria Forsberg kennel Dobwest


acke_2

Nya framgångar:

“Acke” Pelltorparns Akilles, 2 ggr BIR och CACIb i Tvååker

Pelltorparns Akilles S52996/2008 Hanhund
Äg. Svensson Gunilla & Persson Ivan, Hova Uppf. Persson Ivan,

Karlstad 2010-05-22

NO V-09 Motvindens Ranger S38814/2006, f 060430
e. Sir Norsk Noa of The Three Turnip´s
u. Motvindens Oska
Uppf: Ursula Nielsen & Tord Markström, Vikingstad
Äg: Rose-Marie Eriksson, Hästhovsgatan 32, 784 65 Borlänge
Res: 1 ökl, 1 ökk, CK, Bh 1, BIR

30 Dobwest Depeche Mode S44993/2009, f. 090703
e. J SEvCH Baranho Da Terra Quente
u. J Barsajas Jogga
Uppf: Maria Forsberg, Klässbol
Äg: Maria Forsberg, Stömne Väststuga, 671 95 Klässbol
Res: 1 jukl, 1 jukk, Hp

J SE VCH Dobwest Fräsiga Frasvåffla S55150/2005, f. 050818
e. SEvCH SEuCH SEJCH Barsajas Elvis
u. SEvCH NV-04 SEuCH INTuCH NUCH Dobwest Lilla Flåset
Uppf: Maria Forsberg, KlässboolÄg: Maria Forsberg, Stömne Väststuga, 671 95 Klässbo
Res: 1 jaktkl, 1 jaktkk, CK, Cert, Bt 1, BIMl


Jäderfors.2010-05-15

Bästa hane:
1 – Barsaja´s Linardo, CK, BIM

Bästa tik:
1 – Barsajas Letitia, CK, BIR
2 – Banubas Cindy, CK

Hässleholm 2010-0605

BH 1, BIR, BIS-4

J SE UCH, DK UCH Örngrensgårdens Malte S43449/2006 f 2006 06 04
e. SE JCH SE UCH Karstorparens Ruff S33445/2000 u. SE UCH Prunus Padus Sita S36057/2002
uppf Berit Roos, Simrishamn
äg Berit Roos, Simrishamn

BT 1, BIM

SE UCH SV-08 SV-09 Örngrensgårdens Molly S43454/2006 f 2006 06 04
e. SE JCH SE UCH Karstorparens Ruff u. SE UCH Prunus Padus Sita S36057/2002
uppf Berit Roos, Simrishamn
äg Berit Roos, Simrishamn

BT2
Runstensfjärdens Flinga S44008/2009 f 2009-06-14
e. INT UCH, NORD UCH, NO V-06, SE V-04-05-06, SE VCH Barsajas Hardi S34288/2003
u SE JCH SE UCH Skogvaktarens Ofelia S54302/2005
uppf Henrik o Marie Johansson
äg Henrik Johansson, Fågelmara

BT 3, Bästa veteran, BIS-veteran

SE UCH Prunus Padus Cita S36057/2002 f 2002-05-20
e. SE JCH SE UCH SE VCH Barsaja’s Elvis S35469/98 u INT UCH, NO U(DV)CH, NO V-00, SE JCH, SE U(D)CH, SE VCH Dobwest Nicoise S27731/97uppf Lars Hägg, Kiläg Berit Roos, Simrishamn

FINALERNA

BIS-Vuxen

1. PBGV J SE UCH, NO V-08 Vilauddens Ronin
2. BH Inkelink’s Chuck Barry
3. BFDB DK UCH, JWW-06, KHB V-07, NORD V-07, SE V-06-07-08 Shiroblam First Slip
4. BAN J SE UCH, DK UCH Örngrensgårdens Malte
R. GBGV NORDV-08 SE V-09, SE VCH Deborah Danda Bohemia

BIS-veteran

1. BAN SE UCH Prunus Padus Cita
2. PBGV SE VCH Inkelink’s Lukas Gallant

FINALERNA

BIS-Vuxen

1. PBGV J SE UCH, NO V-08 Vilauddens Ronin
2. BH Inkelink’s Chuck Barry
3. BFDB DK UCH, JWW-06, KHB V-07, NORD V-07, SE V-06-07-08 Shiroblam First Slip
4. BAN J SE UCH, DK UCH Örngrensgårdens Malte
R. GBGV NORDV-08 SE V-09, SE VCH Deborah Danda Bohemia

BIS-veteran

1. BAN SE UCH Prunus Padus Cita
2. PBGV SE VCH Inkelink’s Lukas Gallant

Comments are closed.